2 éves nászút Amerikában

Kere-Kansas

Kere-Kansas

Vigyázat, bölények!

Independence Day roadtrip 2020, 2. rész

2020. július 12. - Zsófi Erdélyi

Aki lemaradt a nagy út 1. részéről és szeretne róla olvasni, ide kattintva megteheti. Ehhez a bejegyzéshez és az aranyló tájhoz a héten elhunyt Ennio Morriconétől ajánlok zenét

Azt hiszem, igazán májusban Arizonában értettem meg, hogy mire célzott Zsolti kollégája, amikor azt mondta indulás előtt, hogy Amerikában a nagyvárosoknál sokkal érdekesebb látnivalók lesznek a nemzeti parkok. Természetrajongóknak főleg. Ennek jegyében indultunk útnak kirándulásunk 4. napján Fruitából, hogy kb. másfél óra vezetés, Utah államba való átlépés után megérkezzünk az Arches Nemzeti Parkba. A park a Colorado-fennsíkon helyezkedik el, nevét a több mint 2000 természetes, homokkő boltívről kapta. Az ott töltött pár óra során két hosszabb trailen gyalogoltunk, egyébként inkább kilátópontok közelében parkoltunk, ahonnan csak rövid séta volt egy-egy boltív vagy érdekes szikla. 

Ahogy a látogatói hírlevél írja (térkép az 5. oldalon), az íveket az erózió, a víz, a gravitáció és az idő alakítja. Legutóbb 2008-ban omlott le a Wall Arch nevű képződmény, de nemcsak pusztulnak, hanem időről-időre újak is kialakulnak. 2015 óta kutatási célból és a látogatók biztonsága miatt figyelik műszerekkel a sziklák hasadásának mértékét, mely előrejelezi a lehetséges omlásokat. Magyarságtudatunk cirógatása miatt mondanám: a nemzeti parkokat igazgató szervezet figyelmét a terület iránt egy vasúttársasági ember hívta fel, aki 1923-ban járt először az Arches-nál egy magyar származású talajkutató, Alexander Ringhoffer (nekünk csak Ringhoffer Sándor) meghívására. Ő, két fia és a veje 1922-ben jártak először a Devils Garden (Ördögök kertje) környékén, bennük merült fel először, hogy turisztikai céllal milyen jó kis nemzeti emlékhely lehetne. Persze ne higgyük, hogy magyarok voltak itt az első emberek, a terület már 10 ezer éve lakott, Ute indián sziklarajzok és egy múlt századi rancs tanúskodik erről. 

2. aznapi megállónk a közeli Canyonlands Nemzeti Park volt. Ha valaki megkérdezné tőlem, hogy nem unom-e még a kanyonokat, egyértelműen nemmel válaszolnék. A park több részre osztható, mi az Island in the Sky (sziget az égen) területet jártuk be. Továbbra is a Colorodo-fennsíkról beszélünk, a domborzatot a Colorado és Green folyók alakították, viszont szélesebbnek és töredezettebbnek tűnik, mint a Grand Canyon. Őszintén szólva, az egyik legnagyobb élményem a kirándulás során. A Panorama pontra egy mérföldes út volt kigyalogolni, jelzett, de kevésbé kiépített ösvényen. Tulajdonképpen egy mesán (normális fordítást nem találtam) sétáltunk, ami egy síkság fölé magasodó, vízszintes rétegződésű, meredek falú kiemelkedés. A 360 méter mély fehér homokkő padtól még további 300 méter mélyen vannak a folyómedrek. A peremről szétnézve rengeteg kis út kígyózott alattunk. Ezek főleg az '50-es, '60-as években a környéken zajló uránbányászat miatt épített utak. Előtte a környéket csak a bányászok, cowboyok, pásztorok ismerték, de a bányabumm szervizútjai a jeepes túrázók és kirándulók előtt is megnyitották a vidéket, aztán kezdődhetett a lobbi a nemzeti parkká nyilvánításért.

Aznap Fruitába visszatérve egy mexikói étteremben vacsoráztunk, kedden pedig Salt Lake City felé vettük az irányt. Nem sok mindent tudtam a városról eddig a 2002-es téli olimpián kívül. Az agglomeráció borzalmas forgalma után (miért ilyen népszerűtlen a körforgalom az USÁ-ban?) nagyon finom nápolyi pizzát ebédeltünk és rövid sétát tettünk a State Capitol környékén (hiszen SLC Utah állam fővárosa), majd lesétáltunk a Templomtérre. Itt van Az Utolsó Napi Szentek Jézus Krisztus Egyházának világközpontja (ragadványnévvel mormonok). 1847-ben ők alapították a várost, mely mára már több mint 200 ezer lakos otthona. A City Creek mentén visszasétáltunk a kocsihoz és elindultunk a város névadó tava, a Great Salt Lake felé. 

A sekély, sós tó több szigetet, félszigetet alakít ki, ezek közül a legnagyobb az Antelope Island, ami állami park. Először a Ladyfinger (asszonyujj) pontnál álltunk meg, majd a strandnál. Utóbbi elég büdös, kellemetlenül homokos élmény volt (most mit szépítsek rajta? Zsolti szerint tűrhető és megszokható, szerintem meg... csak a Balaton!). Leautóztunk a Fielding Garr Ranch-ig, ami egy egészen 1984-ig működő farm volt. Visszafelé haladva jött viszont a legnagyobb meglepetés: életünkben először láttunk igazi, vadon élő, hatalmas bölényeket (amerikai bölény, angolul bison vagy buffalo). 1893-ban telepítették be őket a szigetre, a csorda létszáma 550-700 között változik. Évente rendeznek összehajtást, amikor megmérik és beoltják az állatokat, vásárolni is lehet belőlük ilyenkor (többek között ezzel tudják kontrollálni a létszámukat és a betegségmentes állomány nagy genetikai kincs). A körülmények kedveznek nekik, hiszen a sziget nagy része füves puszta és nagy ragadozók sem vadásznak rájuk. 

Aznap este már St. Anthonyban aludtunk, de arról Zsolti számol majd be. Köszönöm az olvasást, érdeklődést mindkettőnk nevében!

süti beállítások módosítása